Pored svake sadnice paradaiza poželjno je posaditi tri sadnice bosiljka. Berete li redovno vrhove bosiljaka, razgranat će se i proizvesti više aromatičnih listova, a neće prerano otići u cvijet.

Prema iskustvima biovrtlara i neven na paradaiz djeluje kao prirodna zaštita te pospješuje njegov urod. Neven je ujedno i ljekovita biljka. Dobar za paradaiz je i bijeli luk koji odbija crvenog pauka (koprivinu grinju), piše 24sata.hr.

 

 

 

Pored paradaiza dobro je saditi i niski grah ili crni azuki-grah jer grahorice fiksiraju dušik u tlu i čine ga dostupnim korijenju paradaiza te tako služe kao prirodno gnojivo. Visoki grah i grašak ipak ne treba saditi kraj paradaiza jer se može zaplesti oko njega i zagušiti ga. Mrkva povoljno djeluje na paradaiz, ali posađena ispod njega stvorit će sitnije korijenje.

 

Loši za paradaiz su krompir, krastavci i komorač jer izlučevine njihovog korijenja negativno djeluju na rast paradaiza. Paradaiz je podložan i sličnim bolestima kao krompir i kukuruz, zato bi te biljke trebalo saditi dalje.

 

 

 

Paradaiz ne treba saditi ni blizu paprike jer se te biljke takmiče za hranjiva. Ispod paradaiza dobro je saditi i zelenu salatu, cikoriju, korabicu, rotkvu, spanak, peršin, poriluk ili kupusnjače – tako ujedno se bolje iskorištava prostor oko paradaiza koji raste u visinu.

Ako već niste, lajkujte i zapratite našu FB stranicu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *