Postojeći ćlanak je izmjenjen jer informacije koje su postojale vezane za bamiju nisu bile tačne a to su da je bamije lek za sva želdačna oboljenja i da je lek za Heliko bakteriju…
Izvinjavamo se čitaocima zbog netačnih informacija.
Ispravka: Bamja nije univerzalni lijek za želučana oboljenja i za Heliko bakteriju.
Bolesti želuca, gastritis i čir na želucu mogu biti uzrokovani nizom faktora. Među najčešćim uzrocima gastritisa i čira navode se upravo infekcija Heliko bakterije…
Za liječenje čira na želucu, kao i tretiranje njegovih uzroka, pacijenti na preporuku ljekara trebaju uzimati terapiju koja se nerijetko sastoji od kombinacije nekoliko lijekova. Isto se odnosi i na liječenje gastritisa, posebno onog izazvanog H. pylori, koji se obično tretira antibioticima i kombinacijom drugih lijekova…
Naučnim eksperimentom dokazano da neki fragmenti sirovih, nezrelih dijelova bamje ometaju, odnosno inhibiraju prijanjanje (adheziju) H. pylori na želučanu sluznicu čovjeka.
Bitno je istaknuti da se u zaključcima ovih studija navodi da je potencijalnu efikasnost jedinjenja dobijenih iz ploda bamje u liječenju infekcije H. pylori potrebno dokazati u budućim studijama na životinjama, kao i kliničkim studijama, odnosno kliničkim ispitivanjem na ljudima.
U eksperimentima provedenim na životinjama dokazano je da ekstrakti bamje imaju pozitivan učinak na smanjenje čira na želucu uzrokovanog konzumacijom alkohola te lijeka aspirin. Međutim bamja se navodi kao “moguće terapeutsko sredstvo protiv čira”, kao i to da su u svrhu postizanja boljih rezultata u budućnosti potrebna “naprednija istraživanja gastro-protektivnog potencijala bamije”.
Iz navedenog teksta se može zaključiti da bamija nije lek za bolesti želuca i da za bolesti želuca se morate obratiti lekaru.
Prethodni tekst kao i receptura od bamije protiv bolesti želuca su ispravljeni ili uklonjeni…