Šalica kave na prazan želudac predstavlja pravi udar na vaše tijelo pa je prije nego što se prepustite uživanju u omiljenom napitku potrebno učiniti nekoliko detalja.

Je li kava zdrava ili ne, pitanje je koje se nerijetko provlači, osobito među njezinim vjernim ljubiteljima. Naravno, ovaj mnogima omiljeni napitak nudi mnoge dobrobiti ljudskom tijelu, no na nekoliko detalja svakako treba paziti. Jedan od njih je i kada se kava pije, odnosno pije li se na prazan želudac.

Neosporivo je da kava predstavlja značajan izvor antioksidansa i da joj je dokazana učinkovitost u prevenciji nekih malignih bolesti, primjerice karcinoma debeloga crijeva. Antioksidativna svojstva kave rezultat su klorogenične kiseline koja se nalazi i u voću, složni su stručnjaci, ali utjecaj kave na ljudsko tijelo može biti i prilično negativan – ako pijete kavu na prazan želudac.

Šalica čiste crne kave na prazan želudac stimulira izlučivanje klorovodične kiseline u probavni sustav, a to će vrlo brzo osjetiti osobe koje su sklone gastritisu.

Pošteđeni nisu ni onu potpuno zdrava želuca jer se klorovodična kiselina koristi za razgradnju hrane, a ponestane li je tijekom dana, doći će do probavnih smetnje tijekom većih obroka, a osobito će se teško razgrađivati proteini.

Problematični proteini

Proteini koji “zapnu” nerazgrađeni u tijelu mogu uzrokovati brojne zdravstvene probleme kao što je nadutost, iritacija ili upala crijeva, a u najgorem slučaju i karcinoma crijeva.

Prema nizu provedenih istraživanja zaključeno je da kavu stoga treba piti sat vremena nakon buđenja, nakon što smo pojeli barem jednu šnitu kruha. Kavu ne treba piti netom nakon buđenja jer je tada razina kortizola u tijelu vrlo visoka pa treba pričekati da se ta razina snizi. Kortizol je odgovoran za kontrolu biološkoga sata te potiče budnost.

Zaključno, šalica kave na prazan želudac može izazvati žgaravicu, nadimanje, pa čak i povraćanje. Ako ste baš tip osobe koji ne može doručkovati, a potrebna mu je kava – u kavu stavite barem malo mlijeka, što će je ublažiti.

   Pročitaj još:

JEDNA ČAŠA OVOG SOKA DNEVNO JE SPAS ZA ORGANIZAM: Otklanja umor, čuva srce i reguliše pritisak

Cvekla je bogata vitaminima i antioksidansima, a ima veoma malo masti, zbog čega je obično svrstavana među najzdravije namirnice.

Istraživanja su pokazala i da cvekla može poboljšati izdržljivost – naime, odrasli koji popiju jednu čašu od 500 ml ovog soka dnevno mogu da vežbaju 16% duže od onih koji nisu konzumirali sok od cvekle.

“Nitrati rade u sinergiji sa antioksidansima koje cvekla sadrži, kako bi redukovali oksigen potreban mišićima. To im omogućava da rade efektnije i usporava umor”, rekao je jedan od naučnika koji su radili na istraživanju.

Istraživanjem je utvrđeno da se ljudi koji se bave sportom brže oporavljaju nakon konzumiranja soka od cvekle, zato što nitrati i antioksidansi dobro utiču na mišiće.

Osim toga, cvekla pomaže i u regulisanju krvnog pritiska, a sok od cvekle smanjuje i nivo holesterola, koji je faktor rizika za srčana oboljenja. Naučnici tvrde da ovo povrće smanjuje stopu smrtnosti od karidiovaskularnih bolesti za 10%.

Cvekla je preporučljiva i ukoliko vašem organizmu fali gvožđa, a ova namirnica takođe i poboljšava memoriju i koncentraciju. Uz to, cvekla je i čest sastojak dijeta, s obzirom na to da ima mnogo vlakana, a malo kalorija. Njena rastvorljiva vlakna pomažu u borbi sa masnim naslagama.

Ako već niste, lajkujte i zapratite našu FB stranicu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *