Banane sadrže tri vrste šećera – fruktozu, sarkozu, glukozu i vlakna, kombinaciju koja ima odličan efekat na naše tijelo i daje mu energiju.

Studije su pokazale da su samo dvije banane dnevno dovoljne za 90 minuta intenzivnog rada. Ali, energija nije jedina dobra stvar koju dobijamo konzumiranjem ovog voća, ima ih mnogo više, piše “Stvarukusa“.

Depresija: Na osnovu rezulatata koji su dobijeni u naučnom istraživanju među osobama koje pate od depresije, stručnjaci tvrde da banana može da ublaži simptome ove bolesti. To je zbog toga što ona sadrži triptofane, koji se pretvaraju u serotonin u tijelu, poznatom još kao hormon sreće.

Anemija: Kako banane imaju dosta gvožđa, one doprinose stvaranju hemoglobina u krvi, koji pomaže u slučaju anemije.

Krvni pritisak: Prednost ovog voća je u tome što sadrži malo soli, ali veliku količinu kalijuma koji ima značajnu ulogu u regulisanju krvnog pritiska.

Koncentracija: Banane imaju pozitivan uticaj na naš mozak i jedna studija je pokazala da oni studenti koji su jeli bananu ujutro, imali su bolju koncetraciju u toku dana.

Zatvor: Obogaćena vlaknima, banana pomaže da se riješi problem sa zatvorom, bez upotrebe laksativa.

Glavobolja: Imali ste burnu noć? Bez brige, milkšejk od banane će riješiti vaš problem sa glavoboljom. Ukoliko uzmete kašičicu bagremovog meda, umirićete vaš stomak, a vaša potreba za šećerom biće zadovoljena.

Jutarnja mučnina: Banana će vam pomoći da smanjite i u potpunosto eliminišete jutarnje mučnine.

Ujed komaraca: Da biste smanjili otok koji nastaje ujedom komarca ili slično, trljajte otok unutrašnjom stranom bananine kore.

Nervi: Bogata vitaminom B, banana opušta vaše nerve. Ukoliko imate stresan posao, ona je pravi izbor za užinu.

Organi: Zbog mekanog sadržaja, ovo magično voće se koristi kao efikasan prirodni lijek protiv oboljenja crijeva.

Reguliše temperaturu tijela: U poređenju sa jabukama, banana sadrži četri puta više proteina, dva puta više ugljenih hidrata, tri puta više fosfora i čak pet puta više vitamina A i gvožđa.

   Pročitaj još:

Kantarion – moćna “gospina trava” za ženske boljke

Paracelzijus, otac farmacije, veličao je njegovu moć, govorio je da “cvijet tokom ljeta skuplja sunčeve zrake, da bi ih ljudima dao u tmurnim mjesecima”. Od ove biljke prave se tonik, čaj, ulja i tinkture, a u savremenoj ponudi preparata nalazi se i u obliku kapsula, koje pozitivno utiču na raspoloženje i poboljšavanje emocionalne ravnoteže.

Cvjeta od maja do septembra, a najljekovitiji je kada se bere polovinom jula. Raste na suvim brežuljcima, osunčanim livadama, pustom i neobrađenom zemljištu, rubovima šuma.

Dragocijeni sastojci se nalaze u cvjetovima i listovima i pomažu kod problema sa plućima, bubrezima, jetrom, slezinom, bešikom, kod grčeva u trbuhu i želucu, zgrušavanja krvi. Biljka je posebno djelotvorna u liječenju nekontrolisanog mokrenja.

U narodnoj medicini koristi se za posjekotine, opekotine, hemoroide, jer ubrzava zarastanja rana. Kod promjena na koži, problematično mjesto se oblaže čistom gazom ili platnom natopljenim uljem kantariona. Ono je djelotvorno i za jačanje kose, kao i za oporavljanje dlake oštećenje farbanjem. Efekat je najbolji ako se u nekoliko navrata, pola sata do sat prije pranja, kosa namaže uljem.

Gospina trava sadrži mješoviti tanin, etarska ulja, smole, antocijan, crvenu boju hipericin, karoten i flavonoidni heterozid, koji daje karakterističnu žutu boju. Ima i holina, vitamina C i tragove alkaloida. Etarsko ulje miriše na crnogorična ulja jer se sastoji od kadinena i drugih seskviterpena, a djeluje protiv crijevnih parazita, dok fenolska jedinjenja imaju antibakterijsku moć.

Kantarion se najčešće upotrebljavao kao prirodni antidepresiv, pokazao se izuzetno uspješnim u liječenju brojnih psihičkih oboljenja, čak i trauma.

U Njemačkoj je i zvanično odobren kod blažih oblika depresije i izdaje se isključivo uz ljekarski recept jer preparati na bazi ove biljke imaju brojne interakcije sa drugim lijekovima. Njegovu ljekovitost priznala je i Svjetska zdravstvena organizacija.

Čaj se priprema tako što se u 2 dl kipuće vode sipa kašičica sitno isjeckanog kantariona, skloni sa ringle i ostavi poklopljeno 10-15 minuta. Pije se tri puta dnevno kod gastritisa, čira na želucu, proliva, žutice, glavobolje, bubrežnih i menstrualnih tegoba.

Ulje se pravi na dva načina, prvi tako što se u bocu od dva litra stave jednake količine listova i cvjetova, ali da ostane 8 cm prazno do vrha. Zatim se doda i stabljika, pa do vrha nalije domaće maslinovo ulje. Boca se zatvori čepom od plute i čuva na suncu godinu dana.

Drugi postupak je brži, dobro se zagrijeje flaša od litra, ali vodite računa da ne pukne. U nju se sipa ista količina cvjetova i listova (da ostane 8 cm prazno do vrha) i doda prirodno maslinovo ulje zagrejano na temperaturi 60 do 70 stepeni. Zatvori se čepom i ostavi da odleži 10 dana, a od toga je važno da najmanje dva bude na suncu.

Biljke za “ženske boljke”
U narodnoj, ali i zvaničnoj medicini, kantarion, žalfija, kamilica i hajdučka trava koriste se kod ginekoloških problema.

Vaginalete sa uljanim ekstraktom cvjetova ovih biljaka i korjena svježe šargarepe (kupuju se u apoteci) pomažu u obnavljaju sluzokože grlića materice i vagine, otklanjaju posljedice upala i bijelog pranja koje prate svrab, bol i pečenje.

Vaginalete su korisne i za žene u menopauzi, djeluju protiv bakterija i gljivica.

Uljani ekstrakt sveže šargarepe, kao prirodan izvor vitamina A, D i E, ubrzava revitalizaciju sluzokože vagine i sprečava pojavu bakterijskih i gljivičnih infekcija. Vitamin E poboljšava mikrocirkulaciju, sprečava pojavu slobodnih radikala, ubrzava regeneraciju oštećenih ćelija i ima jak protivupalni efekat.

Vaginaleta se stavlja pred spavanje, u ležećem položaju, što dublje u vaginu. Za bolji efekat, terapija bi trebalo da traje 5 do 15 dana, ali uz konsultaciju sa ljekarom.

Ako već niste, lajkujte i zapratite našu FB stranicu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *