Ljekovita vodopija balansira šećer u krvi i pročišćuje jetru

Vodopija (poznata i kao cikorija, divlja loćika, konjska trava…) samonikla je biljka koja najčešće raste uz rubove putova i polja, a u mnogim zemljama se i uzgaja zato što se od njezina korijena dobiva nadomjestak za kavu.

Vodopija je cijenjena i kao ljekovita biljka te kao divlje povrće koje se osobito preporučuje dijabetičarima zato što sadrži inulin, prebiotičko vlakno koje uravnotežuje razinu šećera u krvi.

Što su probiotici, a što prebiotici?

 

Vodopija je bogata željezom i različitim gorkim tvarima koje potiču rad jetre, žuči i slezene.

Zbog visokog sadržaja kalija vodopija ima i diuretski učinak. Stoga je čaj od vodopije od davnina poznat kao učinkovito sredstvo za čišćenje krvi. Priprema se tako da se 1-2 čajne žličice osušene biljke (korijen, listovi i cvjetovi) preliju s 2 dcl vrele vode. Pustite da odstoji poklopljeno 20 minuta uz povremeno miješanje, a potom procijedite.

U prirodnoj medicini primjenjuje se i sok od svježih listova i korijena vodopije. Primjerice, njime se ublažavaju kožne upale i osip tako da se više puta dnevno nakapa na oboljela mjesta na koži te se nakapani sok pusti da se osuši. Svježi sok vodopije koristi se i za poticanje rasta kose.

Oblozi od vodopijina soka preporučuju se protiv glavobolje te za umorne oči. Oblozima od svježih listova vodopije ublažavaju se kožne upale i čirevi.

Naši roditelji postaju nepodnošljivi pod stare dane? Evo zašto!

Jednom sam pitao psihologa meni veoma važno pitanje:

“Zašto naši roditelji postaju nepodnošljivi u starosti? Tačno znaju kako da nas povrede i koliko se god mi trudili, dolazimo do pucanja i naši odnosi se znatno urušavaju?”

Čovek je razmislio i rekao mi:

“Znate, dva puta u životu, osoba postane nepodnošljiva za najmilije. Očigledno u cilju lakšeg razdvajanja i odlaska.

Prvi put je to u adolescenciji. Dete je u tim godinama u stanju da roditelje dovede do ludila. Sve suptilne veze se polako tanje i pucaju, a želja da se dete osamostali postaje obostrana.

Ista stvar se dešava u starosti. Tako nas priroda priprema za razdvajanje, opraštanje… Što su nam roditelji zahtevniji, nepodnošljiviji “pod stare dane”, to lakše podnosimo momenat kad umru.

Još je gore za one koji ostaju u dobrim odnosima sa svojim roditeljima pod stare dane. Ponekad ta nežnost koju osećaju razbije njihov život na sitne komadiće onaj momenat kada im mama ili tata umru.”

10 neoprostivih gramatičkih i pravopisnih grešaka ! MNOGI ZAVRŠE FAKULTETE, A I DALJE SU NEPISMENI

Na skoro svakom internet forumu postoji tema jezičkih nedoumica i grešaka, gdje se u najsitnije detalje raspravlja o najtananijim i najsitnijim gramatičkim i praopisnim začkoljicama, u koje ponekad nisu sigurni ni oni kojima je jezik profesija.

Predstavljamo vam listu 10 katastrofalnih grešaka, zbog kojih nastavnici daju jedinice bez puno objašnjavanja i zbog kojih se pojedini đaci, ali i odrasli svakodnevno sramote:

Negacija uz glagole se piše odvojeno
“Neznam, neželim, nemogu” su katastrofalne nepravilnosti. Pravilno je “ne znam”, “ne želim”, “ne mogu”. Izuzetak su riječi “neću” i “nemoj” koje se pišu sastavljeno.

Negacija uz pridjeve se piše sastavljeno
“Ne sretan”, “ne umoran”, “ne zadovoljan” su nepravilni oblici. Pravilno je “nesretan”, “neumoran”, “nezadovoljan”.

Prezent glagola “biti”
Pravilno je “ja bih, ti bi, on/ona bi, mi bismo, vi biste, oni bi”. Sve ostalo je nepravilno.

Kada se “li” odvaja
Piše se “da li”, “je li”.

Jednina riječi čitaoci, branioci, primaoci… pogledajte više..

Ako već niste, lajkujte i zapratite našu FB stranicu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *