Maslačak, Taraxacum officinale, je besplatna superhrana…

Raste posvuda oko nas, a sada je idealno vrijeme za branje. Osim što ima diuretska svojstva, potiče stvaranje žuči, čisti jetru, pomaže kod alergija i smanjuje holesterol te se preporučuje kao dodatak prehrani trudnicama i ženama u postmenopauzi.

Cijelu biljku najlakše je ubrati tako da pod njezin korijen zavučete nož i izvučete biljku s korijenom jer su svi dijelovi ove samonikle biljke vrlo ljekoviti.

Lišće maslačka: (radič) pripremite na salatu. Odlična je kombinacija uz kuhana jaja i krumpir, a po vitaminskom bogatstvu nadmašuje špinat i rajčicu.

Osim što ima diuretska svojstva, potiče stvaranje žuči, čisti jetru, pomaže kod alergija i smanjuje kolesterol te se preporučuje kao dodatak prehrani trudnicama i ženama u postmenopauzi, piše AlternativaZaVas. Maslačak sadrži više karotena od mrkve i odličan je izvor različitih minerala i vitamina.

Stabljike maslačka: pospješuju rastvaranje žuči, reguliraju metabolizam te pročišćavaju krv i želudac. Narodna ih medicina preporučuje protiv dijabetesa i mlijeko iz stabljike poznato je za uklanjanje bradavica. Iako neki vjeruju da je “mlijeko” maslačka otrovno, to nije točno i istina je potpuno suprotna. Vrlo je ljekovito.

Od cvjetova: ove biljke dobiva se sirup, koji ponekad nazivaju i medom. Taj sirup čisti i jača krv i probavu, a pomaže i kod kašlja. Sada je pravo vrijeme da zakoračite u prirodu i pribavite sebi maslačak.

Priprema:

Uberite oko 400 žutih cvjetova maslačka. Prelijte ih s 3 litre hladne vode i ubacite na kriške narezana 4 limuna i 4 naranče. Ostavite 24 sata. Nakon toga kroz gazu procijedite da ne ostanu mrvice i prebacite tekućinu u lonac. Dodajte 2 kilograma šećera i, uz često miješanje, kuhajte otprilike sat i pol nakon što tekućina proključa. Trebali biste dobiti gušći sirup.

Zatim smanjite vatru i dobiveni vrući sirup prelijte u tople staklenke koje ste prije toga sterilizirali. Zatvorite. Sirup je gušće teksture pa se često naziva i medom. Odličan je za uklanjanje simptoma prehlade, kašlja, bronhitisa… Uzimajte ga na žličicu. Odličan je i za djecu pa se ne bojte davati ga svojim mališanima svaki dan.

Čaj od cvjetova:

Možete pripremiti i čaj. Uberite cvjetove i osušite ih na zraku. Od osušenih cvjetova napravite čaj i pijte ga uvijek svježe pripremljenog. Možete u njega dodati i med, čime ćete dodatno obogatiti ljekovitost čaja, ali nemojte zaboraviti da se med nikada ne stavlja u čaj dok je vruć niti metalnom žlicom. Koristite drvenu ili plastičnu.

Čaj od korijena maslačka:

Korijen biljke osušite, zatim sitno narežite i sameljite. Pohranite prah za buduću upotrebu. Na dan pijte pola čajne žličice uz čašu vode.

  Pročitaj još:

OVO JE MENI SPASILO ŽIVOT”: Žena (75) podijelila svoj recept za smanjenje šećera u krvi za 10 dana…

Ove godine punim 75. godina, i pored visokog krvnog pritiska, imam problema sa šećerom u krvi koji ponekad prelazi 7,9.

Kako bih normalizovala šećer prešla sam na dijetu, ali sam u isto vreme počela da konzumiram jedan narodni lek i uspela sam.

Šećer mi je sada u normali i to samo sa par nedelja primene ovog leka.

Evo šta sam uradila:

Kupila sam 3 kg crnog luka. Podelila sam ga na 10 približno jednakih delova, a onda sam ujutru očistila prvi deo i iseckala ga na manje komadiče. Stavila sam ga u šerpu, preko njega prelila 250 ml ključale vode i kuvala sam oko 10 minuta.

Zatim sam ga sklonila sa ringle i procedila. Luk sam bacila a dobijenu tečnost podelila na 3 dela koja sam pila 3 puta dnevno i to 30 minuta pre obroka. I tako 10 dana, bez prekida.

Nakon 6 meseci ponovo sam ponovila ovaj postupak ispijanja vode u kojoj je luk kuvan.

Sve o luku i njegovim zdravstvenim prednostima

Luk je bogat ugljenim hidratima, među kojima se nalazi glukoza, fruktoza, saharoza, ali i vitamini grupe B, E, karoten.

Luk sadrži minerale: gvožđe, natrijum, kalijum, kobalt, fosfor, kalcijum, bakar, cink, mangan, kao i organske kiseline: jabučna, limunska, esencijalna ulja, fitoncidi.

Luk je efikasno sredstvo protiv skleroze, smanjuje nivo šećera u krvi, stimuliše aktivnost želuca, proizvodnju sperme, povećava seksualnu potenciju.

Luk je odličan za lečenje prostate.

Podstiče apetit, aktivnost kardiovaskularnog sistema, blago je laksativan i pojačava lučenje digestivnih sokova.

Luk se široko koristio pri lečenju gnojnih rana, opekotina kože, mastitisa, osteomielitisa, stomatitisa, trofičnih čireva, bolesti gornjih disajnih puteva i pluća.

Luk je koristan za grip, jer sprečava bakterijske komplikacije.

Luk jača imunitet, pomaže kod upale grla i curenje nosa i odlaže bolesti kao što su ateroskleroza i hipertenzija.

Crni luk i narodna medicina

Svež luk se preporučuje za uzimanje oralno, počev od 10 grama i postepeno se povećava njegovo konzumiranje na dnevnom nivou. Ovako konzumiranje luka sprečava bronhitis, tuberkolozu, nisku kiselost želučanog soka, zatvor, prostatitis i helminičku invaziju.

Svež luk može da smanji holesterol u krvi, a dobar je i kod dijeta.
U akutnim bolestima, luk se uzima 2 puta dnevno, u hroničnim – 1 put dnevno i to 15 do 20 minuta pre obroka.

Pečeni i sušeni luk posebno je koristan kod ishemijskih bolesti srca, poremećaj srčanog ritma, hipertenziji, tuberkolozi, gastritisa itd.

Kod svih ovoh lečenja, pečeni ili sušeni luk se uzima oralno od 50 do 100 grama, 1 do 2 puta dnevno, 15 minuta pre obroka. Tok tretmana je 3 nedelje, posle 10 dana lečenje se ponavlja.

Za kožne bolesti, u zavisnosti od težine procesa, obloge sa kuvanim ili pečenim lukom prave se 1 do 4 puta dnevno.

Ako već niste, lajkujte i zapratite našu FB stranicu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *